Изберете страница
Иновациите в училище не се ограничават само до въвеждане на нови технологии. Те обхващат въвеждане и ефективно прилагане на нови методи на преподаване: „обърната класна стая“, проектно-базирано обучение, игровизация (gamification).
Интегриране на традиционно и дигитално обучение, развивайки дигитална грамотност заедно с езиковите умения. Фокусиране върху критичното мислене. Екипната работа, като двигател, който прави иновацията устойчива.
Успешното училище се гради на връзката между образователни иновации и силна екипна работа. Това показаха учители и ученици от ОУ „Отец Паисий“ – Силистра в рамките на мобилността по НП „Иновации в действие“ в периода от 15 до 17.04.2026 г. с домакинство на ОУ „Отец Паисий“ – Силистра като иновативно училище с проект „Позитивно образование и интердисциплинарно учене“.
Партньорски училища по НП „Иновации в действие“, модул 2:
„Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата“ са
ОУ „Отец Паисий“ – Силистра с директор Галя Илиева,
ОУ „Черноризец Храбър“ – Кайнарджа с директор Калина Иванова,
ОУ „Димитър Благоев“ – Велико Търново с директор Надя Владимирова,
ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Бачево с директор Соня Лазарова.
В първият ден от форума партниращите училища – ОУ „Д. Благоев“, гр. Велико Търново“ представи своя иновативен проект „Образование и игра в естествена среда“. Двете неиновативни училища ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, с. Бачево и ОУ „Черноризец Храбър“, с. Кайнарджа – история на училищата, иновативни и проектни дейности.
Г-жа Галина Димитрова, главен учител в начален етап от ОУ „Отец Паисий“ показа възможностите и предизвикателствата на интердисциплинарното учене.
Г-жа Фатме Османова – Атанасова, старши експерт по чужд език и майчин език от РУО – Силистра взе участие във форума чрез включване онлайн, а г-жа Ивелина Петрова, старши експерт по обществени науки, гражданско образование и религия, РУО – Силистра присъства на откриването на форума и представяне на училищата.
Певиците от Музикална студия „ДО РЕ МИ“ и ученици от ОУ „Отец Паисий“ поздравиха участниците във форума.
По време на визитата гостите имаха възможността да наблюдават интердисциплинарните уроци:
– Животинският свят през пролетта – интердисциплинарен урок във II а клас; учители: Албена Курдоманова, Милена Цанева и Емилия Недкова.
Обхваща учебните предмети: родинознание, английски език, български език, математика, технологии и предприемачество.
– Песните и танците на Добруджа – интердисциплинарен урок във II б клас; учители: Нели Любенова, Теодора Драганова, Бонка Скорчелиева.
Обхваща учебните предмети: български език, родинознание и музика.
– Красиви пролетни цвята – творческо ателие във II в клас, учители: Марияна Димова, Дияна Борисова.
Обхваща учебните предмети: български език, родинознание и технологии и предприемачество.
– Здравословно хранене – интердисциплинарен урок във II б клас; учители: Нели Любенова, Теодора Драганова, Бонка Скорчелиева.
Обхваща учебните предмети: български език, родинознание и музика.
– Храня се здравословно. Мисия възможна! – интердисциплинарен урок в I а клас; учители: Светла Маринова, Петранка Стефанова и Милена Цанева.
Обхваща учебните предмети: български език, английски език, изобразително изкуство, физическо възпитание и спорт, музика, технологии и предприемачество.
Всички уроци демонстрираха креативност, ангажираност и високо ниво на подготовка, които оставиха трайно впечатление у участниците.
Тренингът „Развитие на социално-емоционална интелигентност у учениците: Ключ към успешното образование и личностно развитие“ проведен от Елка Илиева, психолог предизвика дискусия при прилагането на техники за конструктивно изразяване на чувства, справяне с конфликти в класната стая и междуличностни отношения.
Малките артисти от I а клас с ръководители Меглена Гайдарова и Теодора Караколева представиха на гостите театралната постановка „Под гъбката“.
Г-жа Атанаска Гинова и учениците от клуба по роботика представиха възможностите на роботите. Децата работиха в екипи, като програмираха движенията и реакциите на роботите. Представиха различни игри.
Срещата между партньорските училища беше изпълнена с полезен обмен на добри практики, вдъхновяващи идеи и споделени образователни преживявания.
Посещението затвърди убеждението, че иновациите в образованието са ключ към по-ефективно и мотивиращо обучение, а партньорствата между училищата – безценен ресурс за растеж и развитие.